SÜRE AŞILIRSA BEYİN ZARAR GÖRÜYOR! - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

SÜRE AŞILIRSA BEYİN ZARAR GÖRÜYOR!

Bu haber 10 Mayıs 2020 - 2:57 'de eklendi ve 97 views kez görüntülendi.

TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ UYARDI

SALGINDAN KORUNURKEN BAĞIMLI OLMAYIN

Temiz Toplum Derneği Genel Sekreteri Ferhat İlhan, koronavirüs salgını sürecinde teknoloji bağımlılığına karşı uyardı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele son hızla devam ederken, ufak ufak normalleşme adımları da gelmiyor değil. Ancak gerek evde kal çağrıları gerekse sokağa çıkma kısıtlamaları halen oldukça yaygın. 20 yaş altı çocukların sokağa çıkma yasağının da 2 ay civarında bir süredir devam ediyor olması ve ne zaman sonlanacağının belli olmaması evde vakit geçirmek sadece çocukların değil anne-babaların da çözmesi gereken oldukça çetrefilli bir mesele haline dönüşmüş durumda.

Temiz Toplum Derneği Genel Sekreteri Ferhat İlhan

2 YAŞA KADAR EKRAN YASAK OLMALI

Telefon ve tabletlerin çocukların zaman geçirmeleri için ellerine verilemeyecek kadar tehlikeli olduğunu söyleyen Temiz Toplum Derneği Genel Sekreteri Ferhat İlhan, “0-2 yaş arasında çocukların kesinlikle telefon, tablet, televizyon ekranından uzak tutulması gerekli. 2-6 yaş grubunda ise 1 saati geçmemeli. 6 yaşından büyüklerde de, içerikleri mutlaka denetlenerek, çocukların sosyal yaşantısını, görev ve sorumluluklarını aksatmayacak bir plan çerçevesinde yapılmalı” dedi.

SÜRE AŞILIRSA BEYİN ZARAR GÖRÜYOR!

Ekranların küçük yaştaki çocukların beyin gelişimine olumsuz etkileri olduğunu belirten İlhan, “Belirlenen süreler aşılırsa, ekranlar zarar vermeye başlıyor. Buradaki renkler doğal değil beyin bunları algılamak için çok fazla efor harcıyor. Böyle olunca beyin uyku moduna geçerken zorlanıyor. Uykuda yapması gereken toksin temizliğini de yapamıyor. Ayrıca gözlerin hemen arka kısmında yer alan ‘beynin beyni’ diyebileceğimiz kişinin tüm davranışlarını, sosyal ilişkilerini, planlama ve karar mekanizmalarını yöneten kısım da olumsuz etkileniyor” şeklinde konuştu.

SANAL OTİZM TEHLİKESİ

Ekrana fazla maruz kalan çocuklarda otizm benzeri belirtiler ortaya çıkabileceğini de belirten Genel Sekreter İlhan, “Bu elbette ki bildiğimiz otizm değil. Ancak ona benzer belirtileri olan bir sanal otizm. Tedavisi de var ancak dikkatli olmak gerekiyor” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZI YOUTUBERLER BÜYÜTMESİN

Koronavirüs salgını sürecinde çocuklara özel ilgi gösterilmesi gerektiğini belirten Ferhat İlhan, “Bugünlerde evimizdeyiz. Çocuklarımız zaten dışarıya çıkamıyor. Ancak onları her ağladıklarında, yemek yemediklerinde, canları sıkıldığında telefona, tablete özetle ekrana teslim edersek yanlış yapmış oluruz. Zararlarını az önce ifade ettim. Aileler son derece titiz hareket etmeli. Çocuklarına verebilecekleri en değerli hediyenin zaman oldığunu unutmamalılar. Çocuklarınını ekranların, sosyal medyanın, youtuberlerın büyütmesine asla izin vermemeliler. Teknoloji bağımlılığına karşı çocuklarını korumalılar” uyarılarında bulundu.