İSKİ'DEN SİLAHTARAĞA AÇIKLAMASI - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

İSKİ’DEN SİLAHTARAĞA AÇIKLAMASI

Bu haber 21 Ağustos 2021 - 21:13 'de eklendi ve 148 views kez görüntülendi.

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nun atıksu projelerine çeşitli basın organlarından haksız eleştiri geldi.

Geçtiğimiz günlerde, İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nun İstanbul’un atıksu arıtma problemini çözmek için 16 arıtma tesisine ihtiyacı olduğu açıklamalarından hareketle, Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi inşaasının iptal edilmesine tepki geldi.

İSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğünce bir basın açıklaması ile iptal kararının detayları kamuoyuna aktarıldı. Buna göre, “Genel Müdürümüzün açıklamaları ile yapımı iptal edilen Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi arasında bir ilişki kurmak mümkün değildir. Öncelikle ifade etmek gerekir ki, İstanbul’da atıksu arıtma oranı yüzde 99’dur. Ancak, arıtmada niteliğin arttırılması gerektiği de açıktır. İdaremiz, bu amaçla çalışmalarına devam etmektedir. 2020 yılında Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin 2. Kademesi hizmete alınmıştır. Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi’nin biyolojik arıtmaya dönüştürülmesi çalışmalarında sona yaklaşılmıştır. Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 3. Kademe İnşaatı devam etmektedir. Önümüzdeki yılbaşında hizmete alınacaktır. “ denildi.

Yenikapı Atıksu Ön Arıtma Tesisi’nin biyolojik arıtmaya çevrilmesi işnin ihale edildiği söylenen açıklamada  “İdaremiz, yüzde yüz biyolojik ve ileri biyolojik arıtma hedefiyle çalışmaktadır. Baltalimanı’ndaki çalışmalar ile, Küçükçekmece Atıksu Ön Arıtma Tesisi’ne giden atıksuları, Ambarlı ve Ataköy ileri biyolojik atıksu tesislerine aktaracak Ataköy ve Ambarlı atıksu tünelleri tamamlandığında, biyolojik ve ileri biyolojik atıksu arıtma oranı yüzde 65 düzeyine yükselecektir. Bahse konu 16 atıksu arıtma tesisi ve atıksu tünelleri tamamlandığında bu oran yüzde 100 olacaktır. “

“Geçmişte Silahtarağa’ya yapılması düşünülen tesis ise, hem yapımı hem de işletmesi oldukça pahalı bir sistemde planlanmıştır. Tesis, arıtılmış dahi olsa atıksularını Haliç’e deşarj edecektir. Oysaki Haliç, hiç bir şekilde alıcı ortam olarak düşünülmemiştir. Arıtılmış dahi olsa, Haliç’e deşarj edilecek atıksular burada kirliliğe sebebiyet verecektir.

 Hâlihazırda bu bölgenin atıksuları, Yenikapı ve Baltalimanı atıksu arıtma tesisilerinde arıtılmakta ve bu 2 tesisin de biyolojik arıtmaya dönüştürülme çalışmaları devam etmektedir. Tüm bu gelişmeler gözönüne alındığında, Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin iptali, hem Haliç’i korumuş hem de İdaremizin bütçesinin verimsiz bir yatırıma aktarılmasını engellemiştir. İSKİ Genel Müdürü Mermutlu’nun ifade ettiği 16 tesis içerisinde kesinlikle Silahtarağa bulunmamaktadır.

 Mermutlu’nun açıklamaları dikkatlice incelendiğinde, bahse konu tesise neden ihtiyaç olmadığı 10 başlık altında irdelenmiş, bundan sonra da neden ihtiyaç duyulmayacağı net bir şekilde ortaya konulmuştur. Sonuç olarak İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nun atıksu projelerine çeşitli basın organlarından haksız eleştiri getirildi. Açıklamalarının bu perspektiften değerlendirilmesi, kamuoyunun doğru bilgiye ulaşabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.” İfadeleri kullanıldı.