AMBARLI- ATAKÖY ATIKSU TÜNELLERİ HIZLA İLERLİYOR - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

AMBARLI- ATAKÖY ATIKSU TÜNELLERİ HIZLA İLERLİYOR

Bu haber 02 Ağustos 2021 - 15:08 'de eklendi ve 89 views kez görüntülendi.

İstanbul’da ileri biyolojik atık su arıtma kapasitesini arttırmak amacıyla inşasına başlanan Ataköy ve Ambarlı Atıksu Tünellerinde çalışmalar son sürat devam ediyor.

İSKİ’nin dev atıksu yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Marmara Denizi’nde % 100 ileri biyolojik arıtma hedefiyle çalışmalarını sürdüren idare, Küçükçekmece Gölü’nün sağ ve sol sahil bölgesinden toplanan atıksuları Ataköy ve Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne aktaracak olan Ataköy ve Ambarlı Atıksu tünellerinin inşaat çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

Çalışmalar tamamlandığında, hali hazırda Küçükçekmece atıksu ön arıtma tesisi’nde arıtılan atıksular, Ataköy ve Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerine aktarılacak ve ileri biyolojik seviyede arıtılması sağlanacaktır. Böylece Marmara Denizi’ndeki su kalitesinin yükselmesine katkıda bulunulacak. 2003 yılından bugüne İstanbullulara hizmet veren, günlük 354 bin metreküp kapasiteye sahip olan Küçükçekmece Atıksu Ön Arıtma Tesisi ise devre dışı kalacaktır.

TOPLAM MALİYET 290 MİLYON LİRA

Ambarlı Atıksu Tüneli, 2 bin 200 mm çapında ve 6 bin 65 metre uzunluğunda inşa edilecek. Tünelin, 2022 yılı sonunda bitirilmesi öngörülürken güncel maliyeti 90 milyon Türk Lirasıdır.

3 bin 600 milimetre çapında ve 8 bin 620 metre uzunluğundaki Ataköy Atıksu Tüneli ise 2023 yılı sonunda devreye girecek ve güncel maliyeti 200 milyon TL olacak. Tüneller, TBM Makinesi ile inşa ediliyor. Bu sayede, çalışma tamamen yer altında gerçekleştiriliyor. İnşaatlar sebebiyle gündelik hayat olumsuz etkilenmesi önleniyor.