VALİ YERLİKAYA’DAN ANLAMLI ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

VALİ YERLİKAYA’DAN ANLAMLI ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Bu haber 05 Aralık 2022 - 18:09 'de eklendi ve 75 views kez görüntülendi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında resmi sosyal medya hesabından videolu bir farkındalık paylaşımında bulundu.

Vali Yerlikaya mesajında. İstanbul Valiliği de bu özel günde 9 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu omurilik felci olmasına rağmen ortaya koyduğu mücadele ile Avrupa Şampiyonu olan Paralimpik atlet Hamide Doğangün ile yapılan özel bir röportajı paylaştı.

Uluslararası alanda büyük başarılar kazanan Bağcılar Belediyesi sporcusu Hamide Doğangün, spor ile engelleri aşarken birçok engelliye de rol model oluyor. Azim dolu mücadelesini anlatan Milli atlet Doğangün, “9 yaşında geçirdiğim trafik kazası sonucu omurilik felci oldum ve o tarihten beri tekerlekli sandalye kullanıyorum. Tedavi sürecimde Bağcılar Belediyesi’nin bu branşı açtığı duydum. Annem hiç evde durmamı istemiyordu, sosyalleşmemi dışarıya çıkmamı istiyordu. Bu sayede spora başladım. Tekerlekli sandalyeyi unutmamın en büyük nedeni spor oldu. Spora yönelmem engelimi de unutturdu. En büyük destekçim ailem oldu. Benim gibi arkadaşlarım için en büyük rolü aileler üstleniyor’’ dedi.

‘’Olimpiyat Madalyamı Bebeğime Hediye Etmek İstiyorum’’

2008 yılından beri atletizmle ilgilendiğini söyleyen Doğangün: ‘’100, 400, 800 metre koşuyorum. Avrupa şampiyonluğu ve dünya derecelerim var. Spora engel yok, bize fırsat verildiğinde en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Şimdiki hedefim dünya şampiyonluğu ve 2024 Paris Olimpiyatları. Orada alacağım madalyayı bebeğime armağan etmek istiyorum” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada bir milyardan fazla insanın engelli olduğu tahmin edilirken, bu istatistik küresel nüfusun yüzde 15’i anlamına geliyor. Bu konuda toplumsal bilinç ve farkındalığın arttırılması amacıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor.