ÜMRANİYE’DEN EĞİTİME SİSTEMİNE İKİ OKUL BİRDEN - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

ÜMRANİYE’DEN EĞİTİME SİSTEMİNE İKİ OKUL BİRDEN

Bu haber 05 Aralık 2022 - 18:26 'de eklendi ve 81 views kez görüntülendi.

Ümraniye’de yapımı tamamlanan Can Gür İlkokulu ve Prof. Dr. Sabri Orman Ortaokulu’nun açılışı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla gerçekleşti.

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım da “Ümraniye, vizyoner yatırımların başında gelen ilçemizden bir tanesi. Ümraniye ben doğduğumda 60 haneydi şimdi 750 bine yaklaşan nüfusu var. 120 bine yakın ilköğretim ve lise talebemiz var. 101 okulumuz var, bu okullarımızla 103 okula erişeceğiz. 2 tane daha bitmek üzere olan okulumuz, 2 tane de ihalesi olacak okulumuz, 4 tane de yeni temelle yapacağımız okulumuz var. Bizim dönemimizde 10 tane okulumuzu hayır sahiplerimize yaptırmış olacağız. Hem Can Gür’e hem de Ziraat Katılım Bankası’nın yönetim kurulu ve genel müdürüne ayrı ayrı teşekkür ediyorum diye konuştu.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE 300 BİNLİKLERDEKİ DERSLİK SAYISI 857 BİNE ULAŞTI”

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 300 binliklerdeki derslik sayısı 857 bine ulaştı. 1 milyona yakın dersliği olan eğitim sistemimiz var. 19 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz var. Eğitim sistemimizin toplamı 150’ye yakın ülkenin nüfusundan çok daha fazla.  Demin verdiğim rakamları şimdiki rakamlarla karşılaştırdığımızda şunu görüyoruz;  5 yaştaki okullaşma oranı 2000’li yıllarda yüzde 11’ken bugün yüzde 98. İlkokullardaki okullaşma oranı yüzde 99,63. Ortaokullardaki okullaşma oranı yüzde 99,44. Lisedeki okullaşma oranı ise yüzde 95. Yani Cumhuriyet tarihinde ilk kez eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranları yüzde 95’in üzerine çıktı. Bu sadece bina yapmayla değil çok sayıda sosyal politika uygulanarak gerçekleşti. Bakan Özer, “Milletin, garip gurebanın derdiyle derman olmak, onlarla hemhal olmak için çırpınıyormuş gibi görüntü verenler, arkalarını kazıdığınız zaman başörtüsü yasakçısı çıkıyor, katsayı uygulamasını 10 yılın üzerinde bu ülkede uygulayanlar çıkıyor. Onun için kimse gölge etmesin, biz ihsan istemiyoruz, bizim bütçemiz bize yeter. Yeter ki Sayın Cumhurbaşkanımız başımızda bulunsun, onun liderliğinde eğitimde aşamayacağımız hiçbir nokta yok” dedi.

“YAVRULARIMIZIN İLKOKULUNU VE ORTAOKULUNU AÇMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

Açılışa katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise “Bugün sevinçliyiz, mutluyuz çünkü İstanbul’da yavrularımızın ilkokulunu ve ortaokulunu açmak için bir araya geldik. İnancımızın bize öğrettiği ‘Ne verirsen elinle o gider seninle’ duruşunun en güzel örneğini burada yaşıyoruz”  şeklinde konuştu.

AÇILIŞA YOĞUN KATILIM GERÇEKLEŞTİ

Ümraniye’de 5 bin 446 metrekare üzerine yapılan Can Gür ilkokulu ve Prof. Dr. Sabri Orman Ortaokulu’nun açılışı gerçekleştirildi. Sabri Orman Ortaokulunun bahçesinde düzenlenen açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Osman Poyraz ve Fatih Süleyman Denizolgun, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeleri, Okul bağışçısı Can Gür, milletvekilleri, parti üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.