GÜNDEM Sancaktepe News - GÜNDEM - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

NAGEHAN GÜL ASİLTÜRK; DÜŞÜNMEK ELEŞTİRMEK SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILMALI

Bu haber 10 Ocak 2021 - 13:53 'de eklendi ve 212 views kez görüntülendi.

NAGEHAN GÜL ASİLTÜRK; DÜŞÜNMEK ELEŞTİRMEK SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILMALI

Saadet Partisi İstanbul İl Kadın kolları Başkanı Nagehan Gül Asiltürk; çalışan gazetecilerin 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü mesaj yayınladı.

Kamuoyunun doğru, ilkeli, adil, objektif ve anında bilgilendirilmesi adına vazifelerini fedakarca yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Saadet Partisi İstanbul İl Kadın kolları Başkanı Nagehan Gül Asiltürk; “Basının toplumların reaksiyon göstermesinde ve aydınlanmasında önemli bir yeri istanbul vip escort vardır. Basın, kamuoyu ile yöneticiler arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Siyasilerin denetlenebilir olması açısından basın çok mühim bir vazife üstlenmektedir”.

Nagehan Gül Asiltürk
Saadet Partisi İstanbul İl Kadın kolları Başkanı

“Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması İçin”

Nagehan Gül Asiltürk; “Bu minvalde tüm basın çalışanlarının bu değerli mesleğin icrasında; herhangi bir çıkar gözetmeksizin, temel hak ve hürriyetlerin korunmasına, ilkeli haberciliğe, özel yaşamın mahremiyetine ve hukukun evrensel ilkelerine hassasiyet ile yaklaşarak görevlerini en objektif biçimde yerine getirmeleri mesleklerine yakışır bir duruştur. Bu hassasiyetleri gözeterek çalışan tüm basın çalışanlarımız en büyük takdire layıktır”.

“Düşünceler Özgürce İfade Edilmeli”

Asiltürk; “Bağımsız bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri, özgür, bağımsız ve ilkeli bir basın anlayışıdır. Basın kuruluşlarının ve mensuplarının bazı durumlarda sansüre, baskıya, şiddete ve haksız muamelelere maruz kalması kabul edilemez. Basını camiası bu tarz yıldırma politikalarından uzak kalmalıdır. Aksi takdirde çalışanlar düşüncelerini özgürce ifade etmekten sakınacak, halkın doğru ve ilkeli habere ulaşması mümkün olmayacaktır”.

“Düşünmek Eleştirmek Suç Olmaktan Çıkarılmalıdır”

Nagehan Gül Asiltürk; “Basın özgürlüğüne dair tutumlar ülkemize yakışır bir şekilde olmalı, ambargolar, kısıtlamalar basın çalışanları üzerinden kalkmalıdır. Çok sayıda gazetecinin düşünce suçuna maruz kalması, tazminata mahkum edilmesi özgür basın söylemleri ile çelişmektedir. Düşünmek eleştirmek suç olmaktan çıkarılmalıdır. Eleştirilerin sesinin kısılması ve halkın haber alma hakkının engellemesi hiçbir şekilde Türkiye’nin lehine değildir. Son yallarda ciddi yara almış demokrasinin yeniden inşası öncelikle basın ve gazeteciler üzerindeki baskının kaldırılması ile mümkün olacaktır”.

“Sosyal ve Ekonomik Hakları Güvence Altına Alınmalıdır”

Nagehan Gül Asiltürk; “Basın çalışanları objektif ve evrensel kriterler dışında başka bir yaptırım ile karşılaşmamalıdır. Ülkenin her kademesi için ayrı bir önemi olan basın çalışanlarının çalışma koşullarının da iyileştirilmesi ve adil paylaşımdan hak ettiklerini almaları, vazifelerini hakkıyla yapabilmeleri için çok önemlidir. Basın çalışanlarının sosyal ve ekonomik hakları güvence altına alınmalıdır. Ülkemizin sorunlarını ve bilgi akidini en doğru ve objektif bir şekilde yetkililere ve kamuoyuna yansıtan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlar, dürüstlüğün, ifade ve basın Özgürlüğünün hakim olduğu bir çalışma hayatı dileriz” ifadelerini kullandı.