CADILAR BAYRAMI BİZİM NEYİMİZE… - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

CADILAR BAYRAMI BİZİM NEYİMİZE…

Bu haber 31 Ekim 2022 - 21:39 'de eklendi ve 93 views kez görüntülendi.

Son yıllarda Ülkemizde Cadılar Bayramı diye bir kutlama gündemde. Üzülerek belirtmeliyim ki devlet okulları ve özel okullarda sanki bir marifetmiş gibi kutlandığını üzülerek takip etmekteyiz.

Bunda ne var çocuklar eğlenmesin mi? dediğinizi duyar gibiyim.

Cadılar Bayramı nedir? Bir inceleyelim neden bu kutlama yapılar amacı nedir bizim dinimiz ve kültürümüz ile ne alakası vardır bir bakalım. Cadılar Bayramı; Batılı ülkelerde “Halloween” olarak adlandırılır. Bu sözcük All Hallow’s Eve (Azizler Günü’nün arifesi) olarak anılır.

Azizler Günü ne için kutlanıyor?

7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için 1 Kasım’a taşıdı. Azizler Günü’nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween (holy evening/kutsal akşam) adı buradan geldi. Ortaçağın sonlarında seküler kutlamalar ile Hıristiyan bayramı kaynaştı. Avrupa’daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hıristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu; Britanya’da ise seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam eden kutlamalar son yıllarda ülkemizde ne var eğleniyoruz diyerek kutlanıyor. Buda bize ne oluyor dedirtiyor.

Son yıllarda internetin yaygınlaşması ile birlikte gençlerimizin üzerinde oynanan oyunlar tutmaya başladı. Avrupa’nın her türlü etkinlikleri bizde de sanki Dini ve Milli Bayramımız mış gibi kutlanıyor. Bu durum yüz yıllarca dünyaya hükmeden bizlerde büyük Dejenerasyona sebep oluyor. Kendi köklerimize yabancılaştığımız bu dönemde başka ülkelerin değerlerini benimseyip onu yerine getirme telaşı olduğunu görüyorum.  Her fırsatta tarihimiz boyunca bizim değerlerimiz konusunda açıklama yapanların bu yaşanan Dejenerasyon konusunda sesleri çıkmaması beni rahatsız ediyor.

Gençlerimize Peygamber efendimizi, İslam tarihini ve Osmanlı tarihimizi anlatmak için çok çalışmamız gerekiyor. Tarihimizi gençlerimize aktara bildiğimizi pek düşünmüyorum. Her fırsatta gençlerimizden şikayet etmek bizlerin işine geliyor. Geçlerimize kim dinini ve kültürünü veriyorsa onu alıyor. Bunun için güzel ülkemizi emanet edeceğimiz gençlerimize geçmişimizi öğretmek zorundayız. Bugün Cadılar Bayramı, Yılbaşı, Sevgililer Günü gibi etkinlikler ile geçlerinize ulaşarak istediklerini almaları beni üzüyor. Cadılar Bayramı etkinliklerde giydikleri kıyafetleri gençlerin bilinç altını etkiliyor.. Bu durum yarınlarımızı sıkıntıya sokacaktır.

Selam ve dua ile…

Halit Soytürkhalit@sancaktepenews.com
Halit Soytürk, Gazeteci Yazar. 1977 Trabzon Araklı Doğumlu. 1992 yılında başladığı meslek hayatına çeşitli Tv ve Haber kanallarında muhabir ve kameraman olarak devam etti. 1994- 1997 Kanal 7 Sakarya Karasu temsilciliği, Yurt Haber Ajansı Sakarya Karasu temsilciliği, Kanal 54 Sakarya Televizyonu, Kanal 60, İlke Tv de çeşitli belgesel ve tanıtım çekimleri yaptı. 2016 yılında Sancaktepe merkezli Cadde News Gazetesi ve 2020 ocak ayında Sancaktepe News Gazetesi’ni kurarak Sancaktepe'nin tek Yazılı Basın Genel Yayın Yönetmeni. Sancaktepe merkezli Sancaktepe News Gazetesi ve İstanbul geneline Cadde News Gazetesi ile yayın hayatına devam ediyor.