Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

SANCAKTEPE ŞEHİT PROF. DR. İLHAN VARANK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KALP VE DAMAR CERRAHİ EKİBİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Bu haber 15 Mart 2022 - 1:24 'de eklendi ve 185 views kez görüntülendi.

Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi ekibi ilk tarafından kapalı yöntemle baypas ameliyatını yaptı.

Açıldığı günden beri ilçemize değer katan ve yaklaşık iki milyon nüfusa hizmet eden Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pandeminin başında kurulan ve Doç. Dr. Murat Uğur’un Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik sorumluluğunu üslendiği Kalp ve Damar Cerrahi ekibi ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Yücel Özen kapalı yöntemle baypas ameliyatı yaptı.

Hastamız göğüs ağrısı şikayetiyle kardiyoloji bölümüne başvurduğunu dile getiren Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Yücel Özen, “yapılan testler sonucunda bir damar tıkalı olabileceği şüpheleri hastamızı koroner anjiyoya alındı. Anjiyo sonrasında da üç damar hastalığı tespit ederek ameliyat karar verildi. Biz hastamızı ameliyat ettik. Bugün 7 günü. Hasta için kapalı yöntemle baypas ameliyatı yaptık. Bu son yıllarda çok uygulanan bir yöntem ve devlet hastanelerinde de yavaş başladı. Ameliyat sonrası hasta daha çabuk hasta toparlanıp ayağa kalkabiliyor. Hasta erken taburcu olabiliyor. Göğüs kemiği açılmadan meme altında yapıldığı için daha konforlu bir ameliyat” dedi.

DOÇ. DR. YÜCEL ÖZEN, KALP VE DAMAR NOKTASINDA TÜM AMELİYATLAR YAPILIYOR

 İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kardiyoloji bölümünde ne tür ameliyatlar gerçekleştirildiğini dile getiren Doç. Dr. Yücel Özen, “Özellikle endovasküler dediğimiz kapanmayan ayaslar damar ameliyatları yapılıyor. Şöyle özetleyebiliriz aslında. Pediatrik kalp cerrahisi dışında tüm yetişkin hayatları burada rahatlıkla yapıyoruz. Bu tip ameliyatlar da yavaş başladık. Bu bizim yaptığımız ilk hastamız. Bundan sonra da bunları yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kalp ve Damar servisinin 2019 Nisan ayında kurulduğunu dile getiren Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Murat Uğur, “Amacımız bu bölgede bu bölge halkına başka hastaneye gitmesini engelleyecek sağlık olana olanakları sunmak olarak biz burada birlikte ekibimiz ile Kalp amyantlarına başlattık. Artık günümüzde uygun hastalarda küçük kesitlerle de kalp ameliyatları gerçekleştiriliyor. Bizde hastamızı hemen meme üstünden küçük bir kesinlik kalp ameliyatını gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Yücel Özen tarafından kapalı yöntemle baypas ameliyatı olan hasta doktorlara teşekkür ederek hastaneden taburcu oldu.