HEMŞEHRİ DERNEKLERİ BİR KAÇ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ Mİ? - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

HEMŞEHRİ DERNEKLERİ BİR KAÇ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ Mİ?

Bu haber 26 Mart 2020 - 12:29 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

HEMŞEHRİ DERNEKLERİ BİR KAÇ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ Mİ?


Geçen haftalarda Sancaktepe Trabzonlular Derneği, Samandıra Saat Kulesi Meydanında muhteşem bir Hamsi Festivali düzenledi.

Alanda AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partinin temsilcileri bulunurken diğer parti temsilcilerinin olmaması dikkatimden kaçmadı. Bir gazeteci merakı önce YRP, BBP ve SP ilçe başkanlarını aradım.

“YRP İlçe Başkanı Burhan Artmaz, derneğin bu tutumu bizleri üzmüştür. Hemşehri derneklerinin belli kesimin arka bahçesi gibi hareket etmesi üzücü.BBP İlçe Başkanı Hasan Güngörmez bizlere davet gelmedi. Trabzon gibi bir memleketin dernek yonetiminin bu tutumu bizleri üzülmüştür. SP İlçe Başkanı Mustafa Tuğrul Aksoy, Sancaktepe 81 vilâyetinizden gelen vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içinde yaşadığı bir ilçe, tabii olarak her vilayetten vatandaşlar olacağı gibi her görüşten te vatandaşlar vardır. Bize davet gelmemesine üzüldük”.

Bu durumda ortaya çıkan şu; Pazar günü Sancaktepe Trabzonlular Derneği ile Sancaktepe Belediyesinin düzenlediği Hamsi Festivaline SP, BBP ve YRP nin davet edilmemesi birlik ve beraberliği sağlayacağı yerde birilerini yok sayma, birilerini ötekileşmeye dönüşmüştür. Bu hem siyasi partiler nezdinde hem de bazı STK’lar nezdinde üzüntüye neden olmuştur. Halbu ki bir şehir derneğinin bütüncül yaklaşım göstermesi, kimseyi ötekileştirmemesi gerekmez mi? Bu noktada en çok hassasiyetin oluşması gerekken yer hemşehri dernekleri değil mi?

Aslında daha detaylı daha vahim durumlar var. Ancak bu günlerde bazı şeyleri onların seviyesine inmemek için yazmıyorum. Sadece kendileri ve ilgilileri bildiği için şu kadarını söyleyelim; Üç partiye üye onlarca Trabzonlu beni arayarak bana dernek yönetimine sitemlerini ilettiler diyeyim yeter. 

Sancaktepe Trabzonlular Dernek Başkanı Sayın Atila Çebi’nin bu konuda özellikle bir kasıtları olduğunu düşünmüyorum. Yinede beni arayan Trabzonlular ve benim arayıp sorduğum ilçe başkanlarının dernek yönetiminden merakla bir açıklama bekleniyor.

Trabzon derneğinin yaptığı bu durum üzücü olmustur unutmayalim ki Trabzon’da her partinin il başkanlıkları var. Sancaktepe de her partinin Trabzonlu üyesi var. Trabzon ismini bir kaç kişinin siyasi hırsları için kimsenin kirletmeye hakkı yok. Trabzonlular tüm siyasi partilerin dışındadır. Öyle de olması gerekir. Çok güzel bir organizasyonun sadece kasıtlı veya kasıtsız bir kaç kişinin hırsına feda edilmesi hoş olmamıştır. İnşallah bundan sonra Trabzon organizasyonlar da ve benzer hemşehri organizasyonlarında bu tip olaylar yaşanmaz.

Hemşehri Dernekleri bir kaç partinin arka bahçesi mi? sorusu vatandaşların bana sordukları soru, biz de bu başlığı bu nedenle koyduk ve tekrar soruyoruz. Gerçekten yönetimi bir parti teşkilatı ve mensuplarınca ele geçirilmiş hemşehri dernekleri o partinin arka bahçesi mi?

Halit Soytürkhalit@sancaktepenews.com
Halit Soytürk, Gazeteci Yazar. 1977 Trabzon Araklı Doğumlu. 1992 yılında başladığı meslek hayatına çeşitli Tv ve Haber kanallarında muhabir ve kameraman olarak devam etti. 1994- 1997 Kanal 7 Sakarya Karasu temsilciliği, Yurt Haber Ajansı Sakarya Karasu temsilciliği, Kanal 54 Sakarya Televizyonu, Kanal 60, İlke Tv de çeşitli belgesel ve tanıtım çekimleri yaptı. 2016 yılında Sancaktepe merkezli Cadde News Gazetesi ve 2020 ocak ayında Sancaktepe News Gazetesi’ni kurarak Sancaktepe'nin tek Yazılı Basın Genel Yayın Yönetmeni. Sancaktepe merkezli Sancaktepe News Gazetesi ve İstanbul geneline Cadde News Gazetesi ile yayın hayatına devam ediyor.