FAYMAK MAKİNA’DAN ENERJİDE %87 TASARRUF! - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

FAYMAK MAKİNA’DAN ENERJİDE %87 TASARRUF!

Bu haber 03 Mayıs 2022 - 12:07 'de eklendi ve 202 views kez görüntülendi.

Hermetik Sistem Enerji Maliyetlerini %87’ye Kadar Kısıyor. İmalatından ihracatına kadar her kademesinde sanayi tip ütüleme sitemlerinde standartları yukarıya çıkaran Faymak Makina, hazırladığı yüksek kaliteli ürünleri ile müşterilerinin tercihi olmaya devam ediyor.

Faymak Makina’nın ürettiği Hermetik sistemler, işletmelerde %60 – 87 arası enerji verimliliği sağlıyor. Sektörün lokomotif firmalarından olan Faymak Makina şirket yetkilisi Kemalettin Karslı Gazetemiz Cadde News ve Sancaktepe News aracılığı ile basına şirket ve hizmetler arası bilgiler aktardı. Karslı, faturalarda tasarruf sağlamak ve sorunsuz, uzun ömürlü ütüleme sistemlerini tüm tekstil sektörünün kullanımına sunmak konusunda oldukça iddialı açıklamalarda bulunup sorularımızı yanıtladı.

Faymak Makina şirket yetkilisi Kemalettin Kars

Faymak Makine hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

1986 yılında şahıs firması olarak kurulduğunu dile getiren Faymak Makina şirket yetkilisi Kemalettin Karslı, “1996 yılında tüzel kimliğine kavuşmuştur. Kurulduğu yıllar içerisinde bir kişi ile yönetilen firmamız ilerleyen zamanda üç ortaklı bir firma oldu. 2017 yılında hisse devirleri ile tek ortaklı bir firmaya dönüştü. Uzun yıllar kendi metal işleme tesisi ile 2014 yılına kadar üretim yaptık. Sektörün yetişmiş personel ihtiyacı eksiği nedeni ile üretime cevap verememe durumuna gelince projelerinin ve ihtiyaç duyduğu ürünlerin metal iskelet yapılarının bir kısmını da fason olarak farklı atölyelerde üreterek büyümeye devam etmekteyiz. Hizmet sektörümüz tekstil üretiminde kullanılan ütüleme sistemleri üzerinedir. Geçmişte iki yurt dışı fuarı ve birkaç yurt içi fuarla ihracata katkıda da bulunmuş bir firmadır. Neredeyse tüm ürünlerimizde CE sertifikasyonu var” dedi.

Kısaca Hermetik buhar jeneratörü nedir?

Kemalettin Karslı, “Hermetik buhar jeneratörü, kombilerde kullanılan otomasyon kompenentlerinin ve baca sisteminin, geliştirilerek buhar elde etmeyi sağladığımız mekatronik bileşkelerin özel dizayn edilmesi ile buhar elde ettiğimiz sistemdir” dedi. 

Peki en önemli özelliği nedir?

Hermetik cümlesi aslında burada ki sihirli kelime olduğunu dle getiren Faymak Makina şirket yetkilisi Kemalettin Karslı, “cihazın bu özelliği kullanım alanının, sanayi siteleri veya iş merkezlerinden, meskenlere kadar indirilmesini sağlamıştır. Bugün beş katlı bir apartman düşünün, girişi veya bodrum katı bir iş yeri olsun, burada da buhar ihtiyacı var ise standart bacalı tip bir cihaz bu noktalara konumlandırılamıyor. Buna karşılık bizim ürettiğimiz cihaz ise kombi standardı olan yönetmelik kapsamında üretildiğinden, bahsettiğimiz bu binanın her katında projelendirilerek gaz kullanım izni ile ekonomik bir buhar elde etmeyi sağlıyor” dedi.

Kullanıcıya sağladığı fayda nedir?

Şirket yetkilisi Kemalettin Karslı, “Bu cihaza ihtiyacı olan kullanıcıların, zaten buhar kapasiteleri düşük olduğundan diğer endüstriyel tip buhar jeneratörlerini kuramıyorlar, kurmayı başarsalar bile ihtiyaçları olan buhardan daha fazla üretim yapan bir cihaz kurduklarından, bekledikleri tasarrufu elde edemiyorlar. Ayrıca çalışma basınçları ve baca sistemleri çok farklı olduklarından Hermetik sistem cihazlarda yanma %100 gerçekleşmekte ve baca gazı kayıp kaçağı minimum olmaktadır” dedi.

Kullanım alanları nerelerdir?

Faymak Makina şirket yetkilisi Kemalettin Karslı, “Kapasitesinin yettiği hesaplanan; Tekstil ve konfeksiyonların ütü makinelerinin buhar ihtiyaçlarını karşılar. Yemek fabrikalarının (catering) bazı işletmelerde buharla yemek pişiriliyor. Bu tür tesislerde yemek üretiminde kullanılır. Seracılık işlerinde kullanılır. Seraların içindeki havayı nemlendirmek amacıyla kullanılır. Gıda aromaları imalatı yapan fabrikalarda hazırlanan aromaların buharla dezenfekte işlemlerinde kullanılır. Ekmek, poğaça, simit ve hamur işi imalat yapan tüm fırınların kullandıkları buharlı fırınlarda ve taş fırınlarında, Otel, Motel, Çamaşırhane, Kuru temizleme, Beton kürleme tesisleri, Ziraat, Meşrubat, İlaç, Deri, Tekstil, Konfeksiyon, Mandıra, Konserve ve Kimya sanayinde ve endüstride, buhar ihtiyacı olan her yerde rahatlıkla buhar üretiminde kullanılır” dedi.

Hermetik buhar jeneratörü ile ülkemize nasıl bir katkı sunacaksınız?

Genel hatları ile ülkemiz açısından önemli gelişme olduğunu dile getiren Faymak Makina şirket yetkilisi Kemalettin Karslı, “Elektrik enerjisi yerine Doğal gaz kullanıldığında doğal olarak enerji iletim hatlarında ki yüklerde aynı paralellikte azalmakta olacak ve aynı ölçüde de iki yönlü fayda kazan kazan politikası devreye girmiş olacaktır. Bu nedenle sistem bakımlarında maliyetler düşecek çok sık aşırı yüklenmelerden doğan elektrik kablo yangın ve patlamaları ortadan kalkacaktır. En önemli husus ise bir kısmını ithal ettiğimiz doğal gaz kullanarak elde etiğimiz elektrik enerjisi dönüşümünden önce, enerji kaynağının direk olarak dönüştürülmeden tüketilmesini sağladığımızdan, yani doğalgaz yakarak elektrik üretmeden direkt olarak gaz kullanımını sağladığımızdan, elektrik enerjisi santral üretim sistemlerindeki yatırım maliyetlerine de dolaylı olarak yansıması olacaktır” ifadelerini kullandı.