Sancaktepe News Sancaktepe News Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

ÇOCUKLARINIZ TEKNOLOJİ BAĞIMLISI OLMASIN!

Bu haber 19 Ekim 2020 - 0:19 'de eklendi ve 108 views kez görüntülendi.

TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ’NDEN UZAKTAN EĞİTİM UYARISI:

ÇOCUKLARINIZ TEKNOLOJİ BAĞIMLISI OLMASIN!

Temiz Toplum Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Demir’den uzaktan eğitim süreci uyarısı geldi: “Çocuklarınız teknoloji bağımlısı olmasın”

Mehmet DEMİR,
Temiz Toplum Derneği Genel Başkan Yardımcısı

Temiz Toplum Derneği’nden uzaktan eğitim sürecinde teknoloji bağımlılığı uyarısı geldi. Temiz Toplum Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Demir, teknoloji bağımlığının masum olmadığını ifade ederek, “Teknoloji bağımlılığının, ekrana bakmanın pek çok zararı mevcut. Uzaktan eğitim sürecinde de, ister istemez çocuklarımız ister tablet, ister televizyon isterse telefonla olsun ekranla ve teknolojiyle muhatap olmak durumundalar. Bu da, görünmez bir tehlikeyi beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

Bu süreçte teknoloji ile fazla hemhal olmayan çocuklarında, ekranla daha vakit geçirmeye başlayacaklarını dile getiren Demir, “İşte görüyoruz, ekonomik durumu iyi olmayan aileler için tablet kampanyaları düzenleniyor. Şüphesiz iyi niyetli. Ancak daha fazla teknoloji bağımlısını doğuracağı da aşikar. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığımızda, öğretmenlerimiz de, aileler de çok dikkatli olmalı” diye konuştu.

BEBEKLERDE BEYNE ZARAR VERİYOR

Telefon, tablet ve bilgisayarların çocukların eğitimi dışında bu süreçte kullanılmaması gerektiğini ifade eden Mehmet Demir, “Çünkü bunlar risk taşıyor. 0-2 yaş arasında çocuklar tamamen uzak tutulmalı. 2-6 yaş grubu 1 saati geçmemeli. 6 yaşından büyüklerde de, içerikleri mutlaka denetlenerek, çocukların sosyal yaşantısını, görev ve sorumluluklarını aksatmayacak bir plan çerçevesinde yapılmalı” dedi.

ÇOCUKLARDA BAĞIMLILIK YAPIYOR

Ekranların zararlarına da değinen Mehmet Demir, “Bu süreler aşıldığında çocukların beyinleri zarar görüyor. Büyükler de ise ciddi bir bağımlılık süreci başlıyor. Teknoloji bağımlısı olmuş bir çocuğun, internet üzerinden ders çalışmasını, araştırma yapmasını bekleyemezsiniz. Bu fiziki olarak bile mümkün olmaz. Öte yandan, yüz yüze eğitim sürecinde de yine odaklanma sorunları başlayacaktır. Ciddi bir devam problemi ortaya çıkabilecektir. Çünkü bağımlı beyni mutlu olabilmek için, bağımlı olduğu şeye, yani teknolojiye yönlenecektir” diye konuştu.

AİLELER DİKKAT

Tüm bunlarla birlikte dikkatli kullanımın riski oldukça azaltacağının altını çizen Temiz Toplum Derneği Genel Başkan Yardımcısı Demir, “İçeriklerin zararları zaten belli. Aileler evlatlarını youtuberlerin insafına asla terk etmemeli. Uzaktan eğitim süresince de, eğitim faaliyetleri dışında evlatlarını teknolojik aletlerden mümkün olduğunca uzak tutmalılar. Onlarla sosyalleşmeli, onlara eğlenip dinlenebilecekleri farklı aktiviteler sağlamalılar” ifadelerini kullandı.