ÇEKMEKÖY'DE İKLİM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ - Sancaktepe NewsSancaktepe News

SON DAKİKA

ÇEKMEKÖY’DE İKLİM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu haber 29 Kasım 2023 - 15:02 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

Çekmeköy Belediyesi “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Sera Gazı Azaltım Çalıştayı” düzenledi.

Çekmeköy Crea Center yerleşkesinde gerçekleştirilen çalıştaya, çevredeki ilçe belediyeler de katılım sağladı. Çalıştayda, sera gazının azatlımı ve iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliğinde Merkez Mahallesi Crea Center yerleşkesinde yapılan çalıştaya alanında uzman isimler katıldı. Bu çalışmada öncelikle iklim değişikliği ve oluşturduğu tehditler ile kentlerin bu dinamikle etkileşimleri birçok boyutuyla ele alındıktan sonra, iklim değişikliğinden kaynaklı sorunlara ve iklim değişikliğine neden olan faaliyetler değerlendirilerek ve önlemler alınması için çalışmalar yapılacak.

“BU ÇALIŞMALAR ÇEKMEKÖY’ÜN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Çalıştayda selamlama konuşmasını yapan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, “Bugün burada güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İklim değişikliğini hep birlikte yaşıyoruz. Benim gençliğim İstanbul’un merkezi Beyoğlu’nda geçti. O zamanlar yağmur yağdığı vakit günlerce yağardı. Bütün şehir değişti, dönüştü birde o günün altyapı koşulları ile aklımıza en ufak bir su taşkını veya bir yeri su basacağı aklımıza gelmezdi. Hiç böyle bir sıkıntı görmezdik, bilmezdik. Şimdi en ufak bir yağmur başlamadan evvel insanlarımız telefon ettiği zaman hemen müdahale edelim diye ekiplerimizi sahaya çıkartıyoruz. Şimdi böyle bir noktaya geldik. Bu noktaya kim getirdi? Bizler, sonuçta bu şehirde yaşayan insanlarımız getirdi. Şimdi sizin yaptığınız çalıştaylar, çalışmalar evlatlarımızı gelecekte hayal ettiğimiz bir ülkede yaşaması için bir öncü olacak. Bu çalışmalar çok önemli. Sizler gibi bu işin merkezinden gelen değerli hocalarımızın bizlere yön vermesi, yol göstermesi ile daha iyi bir noktaya gelmesi için gayret etmemiz lazım. Yoksa gittikçe zor günler geçireceğiz. Bu bilinçle beraber şehirlerimizi koruma adına bu çalıştaylar ve çalışmaların çok faydalı olduğuna inanıyorum. “  dedi.

Öte yandan İlçede bulunan kurumlardan sera gazı salım kaynakları belirlemek için (İgdaş, Ayedaş, Meteroloji Genel Müdürlüğü, İlçe Tarım Orman, EPDK, TÜİK, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İBB Atık, Noterler Birliği Vb.) 2021-2022 verileri toplandı. Çekmeköy Belediyesi sera gazı envanteri İçin geçtiğimiz Temmuz ayında saha gezisi yapıldı ve sera gazı kaynakları belirlendi.